сряда, 24 октомври 2012 г.

Как са се отнасяли към къпането в Средновековна Европа




През Средновековието в ред страни на Стария континент къпането било неглижирано. Та нали истинският католик е трябвало да се грижи повече за своята душевна чистота, отколкото за телесната.



 Освен това се е смятало, че през порите на тялото с водата проникват и всякакви зарази. 
Известен факт е, че Исабела Кастилска през целия си живот се е къпала само 2 пъти- при своето кръщение и преди сватбата си и то, защото църковните ритуали го изисквали. Кралят слънце Людовик XIV се е къпал цели 4 пъти, но всеки път след това се....разболявал! През XVII век било изобретено долното бельо като своеобразна прослойка между мръсното тяло и горните дрехи, които понякога били изключително трудно и скъпо да се поддържат и перат. 

Аристократите носели копринено бельо. За това си имало и конкретна причина - по хлъзгавата материя не се задържали бълхите!

В един момент дори обявили баните за развъдници на чумата. За това е имало основание. Изнежните европейци не използвали достатъчно гореща вода за къпане, която би унищожила някои болестотворни микроорганизми в помещенията,а умерено топлата вода била идеална среда за размножаването им.

Огромните дворци не притежавали тоалетни.  Архитектите смятали за скверна мисълта да включат подобни "неаристократични" помещения при проектирането. 
Резултатът бил плачевен. 
Околностите били осеяни с миризливи купчинки. Според свидетелства на очевидци дори в самия Лувър, в  двора му и алеите се разнасяла натрапчивата миризма от резултатите на дейността на човешката отделителна система. Когато великият Леонардо посетил благородния двор по покана на френския крал, бил смаян от този факт и веднага проектирал за монарха тоалетна с вода.



 Простолюдието в Париж изливало нечистотиите право в канавките на улицата. За да не улучат някой преминаващ, съобразителните жители се провиквали  Внимание, ще плискам... 

По -късно се появили и специални женски приспособления, подобни на мини -подлога, които дамите можели да носят със себе си - т-нар Bourdaloue.



Първият закон, забраняващ изливането на нощните гърнета през прозореца се появил още през 1270. Само че кой ли го е спазвал...

Весела Христова
 


Я о туалетах. Оказывается, в огромном дворце их не было ни одного. О чем думали архитекторы? О возвышенной красоте, конечно. А природа она и есть природа, чего же о ней думать. Отхожие места устраивать в галантную эпоху еще не считали нужным. По свидетельству очевидца: «В Лувре и вокруг него, внутри двора и в его окрестностях, в аллеях, за дверьми - практически везде можно увидеть тысячи кучек и понюхать самые разные запахи одного и того же - продукта естественного отправления живущих здесь и приходящих сюда ежедневно». Пораженный луврскими реалиями великий Леонардо да Винчи, посетивший Париж по приглашению короля Франсуа I, спешно спроектировал для монарха туалет с водосмывом. Но, как известно, многие идеи гения опередили современность на века. Водный туалет для французского двора - не исключение. Для наших современников это все выглядит дико, но «что естественно»… Средневековый Лувр - не исключение, а только часть целого. Принимать какие-то специфические меры для решения гигиенических проблем просто не умели и жили, как придется. Жители парижских многоэтажек от помоев избавлялись просто - выливали их в окно. А чтобы случайно не окатить сверху зазевавшегося прохожего, придерживались правила: прежде чем вылить помои, горожане трижды громко кричали: «Осторожно, выливаю!» Нельзя сказать, что власти не боролись с явлением. Первый закон, запрещавший выливать содержимое ночных горшков в окно, был принят еще в 1270-м году. Но ведь одних запретов мало, а городской канализации еще не существовало.

Источник: http://shkolazhizni.ru/archive/0/n-21164/
© Shkolazhizni.ru



Я о туалетах. Оказывается, в огромном дворце их не было ни одного. О чем думали архитекторы? О возвышенной красоте, конечно. А природа она и есть природа, чего же о ней думать. Отхожие места устраивать в галантную эпоху еще не считали нужным. По свидетельству очевидца: «В Лувре и вокруг него, внутри двора и в его окрестностях, в аллеях, за дверьми - практически везде можно увидеть тысячи кучек и понюхать самые разные запахи одного и того же - продукта естественного отправления живущих здесь и приходящих сюда ежедневно». Пораженный луврскими реалиями великий Леонардо да Винчи, посетивший Париж по приглашению короля Франсуа I, спешно спроектировал для монарха туалет с водосмывом. Но, как известно, многие идеи гения опередили современность на века. Водный туалет для французского двора - не исключение. Для наших современников это все выглядит дико, но «что естественно»… Средневековый Лувр - не исключение, а только часть целого. Принимать какие-то специфические меры для решения гигиенических проблем просто не умели и жили, как придется. Жители парижских многоэтажек от помоев избавлялись просто - выливали их в окно. А чтобы случайно не окатить сверху зазевавшегося прохожего, придерживались правила: прежде чем вылить помои, горожане трижды громко кричали: «Осторожно, выливаю!» Нельзя сказать, что власти не боролись с явлением. Первый закон, запрещавший выливать содержимое ночных горшков в окно, был принят еще в 1270-м году. Но ведь одних запретов мало, а городской канализации еще не существовало. Под изысканными нарядами аристократы носили шелковое белье. Причина его популярности проста. В скользкой материи не водились паразиты, блохи и вши, им там было не за что уцепиться. О том, что насекомые были проблемой, свидетельствуют образцы хитроумных приспособлений, которые можно встретить даже в Эрмитаже. Речь о блохоловках. Знатные люди заказывали их из драгоценных металлов. Приспособления с приманкой - кусочком меха, пропитанного кровью, закладывали в пышные парики, часто украшавшие бритые наголо головы.

Источник: http://shkolazhizni.ru/archive/0/n-21164/
© Shkolazhizni.ru

Няма коментари:

Публикуване на коментар