2013.
Годината на черната змия.
Змията се свързва с годините 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025. Змийската година започва на 10.02.2013и продължава до 30.01.2014 г.
Какво обаче означава този древен знак?
Змията е сложен и универсален символ. Едновременно означава смърт и безсмъртие, добро и зло, олицетворени и от раздвоения език, целебното, но и смъртоносно действие на отровата, мистериозното умение да хипнотизира хора и животни.
Това видимо противоречие , съчетаването на две различни, често противоположни начала, е присъщо за символите от най-дълбока древност.
Змията като същество, което може да убива, символизира смъртта, а като животно, което мени кожата си - живота и възкресението.
Навитото на колело студенокръвно се отъждествява с кръговрата на живота. Това е и Слънцето, и Луната, животът и смъртта, светлината и тъмнината, изцелението и отровата, мъдростта и опустошителната страст...
Минойска жрица
Змията е и фалически символ, свързва се и с бременността.
Всички женски божества, включително и Великата богиня майка, са изобразявани в компанията на змия - обвита около тях или в ръцете им.
Присъщи са и типично женски качества - загадъчност, интуитивност, тайнственост.
Символизира и непредсказуемостта - появява се неочаквано и изчезва по същия начин.
Змията се смята за двуполова и е знак на всички самовъзпроизвеждащи се божества. Олицетворява силата на Земята, плодородието.
Неизменен атрибут на древногръцкият бог лечител
Асклепий е жезъл, около който е обвита змия /По-късно това е чаша, обвита със смок мишкар/.
Символът е едновременно соларен, сексуален, погребален, хтоничен - т.е. изразява силата на мрака, подземията.
Тъй като обитава дупки в земята, контактува с подземния свят и има достъп до силите на мъртвите, до магиите. Змията като хтоничен символ изразява агресията на боговете на мрака, противопоставя се на слънчевите, духовни сили и олицетворява тъмната страна в човешката душа.
Змията се разглежда и като посредник между Небето и Земята, символизира Инстинкта, виталността, енергиягта.
Асоциира се с небето, земята, водата и с Вселенското дърво.
Изобразява пътя на Слънцето на небето, мълнията и силата на водата, придружава при всички речни божества.
Змията е Знание, Сила, Коварство, Изтънченост, Хитрост, Тъмнина, Изкусителка.
В християнския свят змията се смята за олицетворение на дявола, но в Индия е свещено животно.
У нас има и празник на змиите - денят на св. Йеремия.
В народните представи те излизат от зимните си леговища на 25 март - Благовещение. Властелинът им обаче се появява на 1 май - Йеремия.
Тъкмо завърших един кратък материал за библейската медна змия, когато попаднах на вашата обзорна статия. Ето го и него:
ОтговорИзтриванеИСУС ХРИСТОС И ЗМИЯТА
След извеждането на евреите от египетско робство, те роптаят не веднъж срещу Бога и срещу Мойсей. Веднъж Господ им напраща смъртно отровни змии. Тогава те се покайват, а Той нарежда на Мойсей:
„Направи си горителна змия и я постави на висока върлина. И тогава, всеки, който погледне към нея, той ще остане жив.“ (Второзаконие 21:4-8) Така и става.
После евреите ѝ се покланят цели 700 години (Исая 36:7). Едва юдейският цар Езекия, за който в Библията се казва, че е постъпвал праведно пред Бога, унищожава медния идол, наричайки го нехущан – парче мед. (4 Царе 18:4)
1400 години след направата на медната змия, и 700 години след натрошаването ѝ, Исус Христос се идентифицира с нея: „Както Мойсей издигна змията в пустинята, така трябва да бъде издигнат Човешкия Син, та всеки, който вярва в Него да не погине, но да има вечен живот“ (Йоан 3:14,15)
„И когато Аз бъда издигнат от земята, всички ще привлека към Себе си.“ (Йоан 12:32)
От неговите грандиозни предсказания, това единствено се е оправдало.
Юдеите реагират срещу претенциите му. Твърдят, че в него се е вселил демон. Той се оправдава: „Когато издигнете Човешкия Син, тогава ще познаете кой съм Аз, и че нищо не върша от себе си, но както ме е научил Моят Отец, така говоря.“ (Йоан 8:48,28)
След Исус изминаха още 2000 години, но омагьосаният и привлечен от него свят още не е осъзнал разликата между неговия Отец и Бог; още не е проумял кой всъщност е Човешкият Син, и кой е този, който го е вдъхновявал!
Данаил Христов